Hjälp mig hjälpa min kompis Jonathan
Min kompis Jonathan är 11år. Han har fått veta att han har ett ovanligt och mycket allvarligt hjärtfel.
Nu är han på sjukhus och läkarna gör allt för att hjälpa honom.
Jag vill göra allt jag kan för min kompis. Att samla in pengar till hjärtforskning är en sak jag kan göra för att hjälpa honom och alla andra med hjärtfel.
Min morfar och farfar har opererat sina hjärtan. Jag är så glad att dom fick jättebra hjälp, tack vare forskning, så att jag får ha dom kvar.
Tack för att ni stöttar Jonathan med bidrag till hjärtforskningen
Jonte, när ditt hjärta mår bättre ska vi göra många bus tillsammans
Hälsningar till Jonathan från Adam
Bidra till insamlingen genom att swisha direkt till 90 91 92 7 och ange 696861 som meddelande. Det kan ta upp till en dag innan gåvan visas. Som givare blir man anonym.
Hjälp Adam samla in mer till Hjärt-Lungfonden. Dela insamlingen med dina vänner!
Startade 2021-05-13
Startade 2020-06-16
Startade 2021-09-11
Anna-Carin Nordin är flerfaldig världsmästare i vintersim och världens första kvinnliga Oceans Seven-simmare. När hennes mamma drabbades av stroke bestämde hon sig för att göra vad hon kunde för att stödja forskningen.
Under inspelningen av Biggest loser 2019 drabbades deltagaren Mattias Lag 45 år från Uppsala av hjärtmuskelinflammation. Mattias, som trodde att han drabbats av en hjärtinfarkt, segnade ihop under en tävling och fördes bort av sjukvårdspersonal.
Här hittar du material som du kan använda för att sprida din egen insamling och visa ditt stöd för forskningen.