Vid mycket svår hjärtsvikt kan det bli aktuellt med hjärttransplantation. Det förutsätter dock att den hjärtsjuka personen är relativt frisk för övrigt.

Anslagsmottagare "Prins daniels forskningsanslag" Karin Tran-Lundmark

Barn som behöver ett nytt hjärta

I Sverige genomförs i snitt åtta hjärttransplantationer på barn varje år. Karin Tran Lundmark ansvarar för verksamheten i Lund.

Läs intervjun med Karin Tran Lundmark
Doktor undersöker barn med stetoskop

Ökad överlevnad för barn som behöver en hjärttransplantation

Överlevnaden för barn som väntar på ett nytt hjärta har förbättrats avsevärt över tid i Sverige, trots att väntetiden har blivit längre.

Läs mer om forskningen

Hjärttransplantationer genom tiderna

1958

Norman Shumway och Richard Lower på Stanforduniversitetet i USA genomför lyckade hjärttransplantationer på hundar.

1967

Christiaan Barnard utför den första hjärttransplantationen på människa.

1980

Den första svensken, 18-årige Matti, får ett nytt hjärta på Stanford. Han avled efter fem veckor.

1984

Den första svenska hjärttransplantationen äger rum i Göteborg.

1988

Hjärndödbegreppet införs i Sverige. 1990-talet - Hjärtpumpar utvecklas som hjälper patienter med svår hjärtsvikt att överleva i väntan på hjärttransplantation.

2017

Den första mänskliga hjärttransplantationen med ”hjärtbox” utförs i Lund, uppfunnen av professor Stig Steen.

2022

57-årige svårt hjärtsjuka amerikanen David Bennett blir den första personen att transplanteras med ett genmodifierat hjärta från en gris. Men efter att hans tillstånd försämrats avled han två månader senare.