"Vi skulle kunna minska dödligheten i hjärtsvikt med relativt enkla medel"
Stöder du forskningen? Tack! Utan personer som du hade min forskargrupp inte kommit lika långt i kampen mot hjärtsvikt – en av våra dödligaste och mest plågsamma folksjukdomar. Nu arbetar vi för att fler ska få en så kallad sviktpacemaker, eftersom den kan ge patienter både bättre och längre liv. Vi är mycket nära vårt mål, därför hoppas vi på din hjälp.
Uppdaterad 1 juli 2025
Med stöd av Hjärt-Lungfonden var jag tidigare med och utvecklade sviktpacemakern. Idag forskar vi på det allra sista steget – hur vi ska lyckas införa denna behandling fullt ut i vården. Vi tror att nästan 40 000 patienter om året skulle kunna bli hjälpta av sviktpacemakern, så det är avgörande att vi lyckas. En av utmaningarna är att nå ut med information till berörda patientgrupper, men också att bli bättre på att identifiera de patienter som behandlingen fungerar bra på.
Sviktpacemakern kan rädda liv
I grund och botten handlar det om att denna apparat får hjärtat att arbeta mer effektivt. Till skillnad från en vanlig pacemaker stimulerar därför sviktpacemakern båda halvorna av hjärtat. Vi tror att den kan hjälpa ungefär var femte hjärtsviktspatient att få bättre livskvalitet och att leva längre.
Ytterligare en fördel med sviktpacemakern är att den är ett viktigt komplement till dagens hjärtsviktsmediciner. Vissa av dessa preparat sänker blodtrycket och pulsen, vilket leder till att en del patienter måste ta lägre dos eller färre läkemedel än önskat. Med en sviktpacemaker, som både höjer blodtrycket och säkerställer normal puls, skulle många kunna få en effektivare läkemedelsbehandling. Det kan så att säga bli en dubbel förbättring för patienten.
I dagsläget kan bara var tionde få hjälp
Min forskargrupp arbetar nu hårt för att lära oss att hitta de patienter som skulle ha nytta av en sviktpacemaker. Om vi lyckas kommer många fler än idag att kunna få denna behandling. Vi tror att endast en tiondel av den aktuella gruppen har fått hjälp än så länge. Många lider alltså i onödan! Därför är det så viktigt att vi kan fortsätta vår forskning. I och med att vi redan har kommit så långt krävs det inte en enorm insats. Med ditt stöd tror jag att vi kan göra stor skillnad för människor med hjärtsvikt inom några få år.
Nu måste vi få chansen att avsluta vårt arbete
Om nya behandlingsmetoder ska göra maximal nytta är det avgörande med ett genomarbetat införande i vården. Det glömmer många. Men Hjärt-Lungfonden är bra på att stödja den här typen av patientnära forskning – som snabbt kan börja göra nytta på sjukhusen och våra mottagningar. Därför är jag så tacksam för ditt stöd.
Nu hoppas jag att du vill fortsätta vara med oss. Hjärtsvikt gäller oss alla, eftersom det är en både allvarlig och väldigt vanlig sjukdom. Jag vill att sviktpacemakern ska kunna hjälpa fler drabbade så snart som möjligt. Vi är nära ett avgörande framsteg, så ge gärna en ny gåva redan idag!
Cecilia Linde
Professor i kardiologi vid Karolinska institutet