17,1 miljoner människor - så många dör varje år i hjärt-kärlsjukdom. Det gör sjukdom i hjärta och kärl till den dödligaste i världen. För att uppmärksamma detta har organisationen World Heart Federation tagit initiativ till World Heart Day – en dag som handlar om att öka medvetenheten kring hjärtsjukdom och stroke samt vikten av att leva ett hälsosamt liv.
Torsdag den 29 september uppmärksammar vi World Heart Day världen över
genom olika event och aktiviteter med syftet att sprida World Heart Federations budskap vidare. I Stockholm kommer Hjärt-Lungfonden tillsammans med Bliwa, Jernhusen och SJ Service Academy ge dig chans att prova på hjärt-lungräddning med hjärtstartare på Stockholm Centralstation.
Fler liv kan räddas
I dagarna har Hjärt-Lungfonden installerat hjärtstartare på Centralstationen i Stockholm. Det är genom svenska folkets gåvor till Hjärt-Lungfonden som 60 hjärtstartare kan placeras ut på totalt 40 tågstationer över landet.
Varje år drabbas cirka 10 000 svenskar av plötsligt hjärtstopp. Bara 500 av dem överlever. Hjärt-Lungfonden räknar med att överlevnadsgraden går att öka till 1 200 liv om året om fler kan hjärt-lungräddning, mer forskning sker och fler hjärtstartare finns tillgängliga i samhället.
Hög klass på svensk hjärtsjukvård
Hjärt-Lungfondens insamling går till forskning och information om framför allt hjärtsjukdom. Vi vet att många fler liv skulle kunna räddas genom större satsningar på forskning. Den svenska hjärtsjukvården håller dock mycket hög klass och dödligheten i akuta hjärttillstånd som hjärtinfarkt sjunker för varje år.
Läs pressmeddelande